Citizen BM8560-11XE Eco-Drive Super-Titanium Mens Watch 42mm 10ATM
  • Water resistance: 10 ATM
  • Movement: Solar (quartz)
  • Material: Titanium
  • Case width: 42 mm
Variants
Citizen BM8560-11XC
The Citizen Mens watch BM8560-11XC is an elegant companion from the model series Super-Titanium Eco-Drive 42mm. A perfect choice if you are looking for a timepiece with a classic look.
Titanium watches are very skin-friendly and therefore well suited for people with sensitive skin.
The Round case is 42 mm wide and 11 mm height and, depending on individual taste, will adorn almost any wrist. The bezel, which is Fixed, stands out discreetly from the case. The case back of the watch is a Titanium bottom, screwed, which sets the final point for a coherent design.
  • 3 ATM: Water splashes while washing hands are ok.
  • 5 ATM: Showering & bathing is possible with this watch. Do not swim or dive.
  • 10 ATM: The watch can handle a visit to the swimming pool, but not diving.
The high-quality Calf leather bracelet - colour: Brown - with Buckle clasp will give you additional pleasure with your new Citizen watch. The Calf leather bracelet offers a high level of wearing comfort and can be worn up to a maximum wrist circumference of 210 mm.
Become an urban trendsetter and order your new, beautiful dream watch from Citizen.
Specifications:
Name
Manufacturer series
Super-Titanium Eco-Drive 42mm