Citizen Eco-Drive Elegant CB0010-88E 4-Zones Radio Controlled Mens Watch
  • Water resistance: 10 ATM
  • Movement: Solar (quartz)
  • Material: Stainless steel
  • Case width: 43 mm
Explanation file
Citizen CB0010-88E
The Round case is 43 mm wide and 10 mm height and, depending on individual taste, will adorn almost any wrist. The bezel, which is Fixed, stands out discreetly from the case. The case back of the watch is a Stainless steel bottom, pressed, which sets the final point for a coherent design.
  • 3 ATM: Water splashes while washing hands are ok.
  • 5 ATM: Showering & bathing is possible with this watch. Do not swim or dive.
  • 10 ATM: The watch can handle a visit to the swimming pool, but not diving.
The high-quality Stainless steel bracelet - colour: Silver - with Folding clasp will give you additional pleasure with your new Citizen watch. The Stainless steel bracelet offers a high level of wearing comfort and can be worn up to a maximum wrist circumference of 220 mm.