Maserati R8873621042 Mens Watch Successo Chronograph Set 44mm 5ATM
  • Water resistance: 5 ATM
  • Movement: Battery (quartz)
  • Material: Stainless steel
  • Case width: 44 mm
Out of stock
Free Shipping (Ger)
Maserati R8873621042
The Maserati Mens watch R8873621042 is a chronograph from the model series Successo Chronograph Set 44mm 5ATM. A perfect choice if you are looking for a timepiece with an elegant look.
The Round case is 44 mm wide and 11 mm height and, depending on individual taste, will adorn almost any wrist. The bezel, which is Fixed, stands out discreetly from the case. The case back of the watch is a Stainless steel bottom, pressed, which sets the final point for a coherent design.
  • 3 ATM: Water splashes while washing hands are ok.
  • 5 ATM: Showering & bathing is possible with this watch. Do not swim or dive.
  • 10 ATM: The watch can handle a visit to the swimming pool, but not diving.
The high-quality Stainless steel bracelet - colour: Blue - with Folding clasp will give you additional pleasure with your new Maserati watch. The Stainless steel bracelet offers a high level of wearing comfort and can be worn up to a maximum wrist circumference of 210 mm.
Specifications:
Name
Manufacturer series
Successo Chronograph Set 44mm 5ATM