Master Time MTGA-10946-12Z Mens Watch Super Power Daily Radio-controlled 41mm 5ATM
  • Water resistance: 5 ATM
  • Movement: Battery (quartz)
  • Material: Metall
  • Case width: 41 mm
Explanation file
Variants
Master Time MTGA-10946-12Z
The Master Time Mens watch MTGA-10946-12Z is an elegant companion from the model series Super Power Daily Radio-controlled 41mm 5ATM. A perfect choice if you are looking for a timepiece with a classic look.
The Round case is 41 mm wide and 12 mm height and, depending on individual taste, will adorn almost any wrist. The bezel, which is Fixed, stands out discreetly from the case. The case back of the watch is a Stainless steel bottom, pressed, which sets the final point for a coherent design.
  • 3 ATM: Water splashes while washing hands are ok.
  • 5 ATM: Showering & bathing is possible with this watch. Do not swim or dive.
  • 10 ATM: The watch can handle a visit to the swimming pool, but not diving.
The high-quality Stainless steel bracelet - colour: Gold - with Folding clasp will give you additional pleasure with your new Master Time watch. The Stainless steel bracelet offers a high level of wearing comfort and can be worn up to a maximum wrist circumference of 190 mm.
Specifications:
Name
Manufacturer series
Super Power Daily Radio-controlled 41mm 5ATM