Nordgreen GU36SIHLSIXX Unisex Guardian Automatic 36mm 10ATM
  • Water resistance: 10 ATM
  • Movement: Automatic
  • Material: Stainless steel
  • Case width: 36 mm
Explanation file
Variants
Nordgreen GU36SIHLSIXX
The Nordgreen Unisex, Ladies, Mens watch GU36SIHLSIXX is a modern companion from the model series Unisex Guardian 36mm 10ATM. A perfect choice if you are looking for a timepiece with a contemporary look.
The Round case is 36 mm wide and 10 mm height and, depending on individual taste, will adorn almost any wrist. The bezel, which is Fixed, stands out discreetly from the case. The case back of the watch is a Stainless steel bottom, screwed, which sets the final point for a coherent design.
  • 3 ATM: Water splashes while washing hands are ok.
  • 5 ATM: Showering & bathing is possible with this watch. Do not swim or dive.
  • 10 ATM: The watch can handle a visit to the swimming pool, but not diving.
The high-quality Stainless steel bracelet - colour: Silver - with Folding clasp will give you additional pleasure with your new Nordgreen watch. The Stainless steel bracelet offers a high level of wearing comfort and can be worn up to a maximum wrist circumference of 190 mm.
Specifications:
Name
Manufacturer series
Unisex Guardian 36mm 10ATM