Nordgreen GU40SIHLSIXX Mens Watch Guardian Automatic 40mm 10ATM
  • Water resistance: 10 ATM
  • Movement: Automatic
  • Material: Stainless steel
  • Case width: 40 mm
Explanation file
Variants
Nordgreen GU40SIHLSIXX
The Nordgreen Mens watch GU40SIHLSIXX is a modern companion from the model series Guardian 40mm 10ATM. A perfect choice if you are looking for a timepiece with a contemporary look.
The Round case is 40 mm wide and 10 mm height and, depending on individual taste, will adorn almost any wrist. The bezel, which is Fixed, stands out discreetly from the case. The case back of the watch is a Stainless steel bottom, screwed, which sets the final point for a coherent design.
  • 3 ATM: Water splashes while washing hands are ok.
  • 5 ATM: Showering & bathing is possible with this watch. Do not swim or dive.
  • 10 ATM: The watch can handle a visit to the swimming pool, but not diving.
The high-quality Stainless steel bracelet - colour: Silver - with Folding clasp will give you additional pleasure with your new Nordgreen watch. The Stainless steel bracelet offers a high level of wearing comfort and can be worn up to a maximum wrist circumference of 205 mm.
Specifications:
Name
Manufacturer series
Guardian 40mm 10ATM