Swiss Military Hanowa SMWGH2101010 Afterburn Mens Watch 43mm 10ATM
  • Water resistance: 10 ATM
  • Movement: Battery (quartz)
  • Material: Stainless steel
  • Case width: 43 mm
Explanation file
Swiss Military Hanowa SMWGH2101010
The Swiss Military Hanowa Mens watch SMWGH2101010 is a sporty companion from the model series Afterburn 43mm. A perfect choice if you are looking for a timepiece with a vivid look.
The Round case is 43 mm wide and 10 mm height and, depending on individual taste, will adorn almost any wrist. The bezel, which is Fixed, stands out discreetly from the case. The case back of the watch is a Stainless steel bottom, screwed, which sets the final point for a coherent design.
  • 3 ATM: Water splashes while washing hands are ok.
  • 5 ATM: Showering & bathing is possible with this watch. Do not swim or dive.
  • 10 ATM: The watch can handle a visit to the swimming pool, but not diving.
The high-quality Stainless steel bracelet - colour: Gold - with Folding clasp will give you additional pleasure with your new Swiss Military Hanowa watch. The Stainless steel bracelet offers a high level of wearing comfort and can be worn up to a maximum wrist circumference of 210 mm.
Specifications:
Name
Manufacturer series
Afterburn 43mm