Swiss Military Hanowa SMWGL0002101 Mens Watch Diligenter Automatic 41mm 10ATM
  • Water resistance: 10 ATM
  • Movement: Automatic
  • Material: Stainless steel
  • Case width: 41 mm
Explanation file
Variants
Swiss Military Hanowa SMWGL0002101
The Swiss Military Hanowa Mens watch SMWGL0002101 is an elegant companion from the model series Diligenter Automatic 41mm 10ATM. A perfect choice if you are looking for a timepiece with a classic look.
The Round case is 41 mm wide and 12 mm height and, depending on individual taste, will adorn almost any wrist. The bezel, which is Fixed, stands out discreetly from the case, as does the Screwed crown. The case back of the watch is a Glas bottom, screwed, which sets the final point for a coherent design.
  • 3 ATM: Water splashes while washing hands are ok.
  • 5 ATM: Showering & bathing is possible with this watch. Do not swim or dive.
  • 10 ATM: The watch can handle a visit to the swimming pool, but not diving.
The high-quality Stainless steel bracelet - colour: Silver - with Folding clasp will give you additional pleasure with your new Swiss Military Hanowa watch. The Stainless steel bracelet offers a high level of wearing comfort and can be worn up to a maximum wrist circumference of 210 mm.
Specifications:
Name
Manufacturer series
Diligenter Automatic 41mm 10ATM