Maserati R8823121002 Mens Watch Successo Automatic 44mm 5ATM
  • Water resistance: 5 ATM
  • Movement: Automatic
  • Material: Stainless steel
  • Case width: 44 mm
Explanation file
Maserati R8823121002
The Maserati Mens watch R8823121002 is an elegant companion from the model series Successo Automatic 44mm 5ATM. A perfect choice if you are looking for a timepiece with a classic look.
The Round case is 44 mm wide and 13 mm height and, depending on individual taste, will adorn almost any wrist. The bezel, which is Fixed, stands out discreetly from the case. The case back of the watch is a Glas bottom, screwed, which sets the final point for a coherent design.
  • 3 ATM: Water splashes while washing hands are ok.
  • 5 ATM: Showering & bathing is possible with this watch. Do not swim or dive.
  • 10 ATM: The watch can handle a visit to the swimming pool, but not diving.
The high-quality Stainless steel bracelet - colour: Grey - with Folding clasp will give you additional pleasure with your new Maserati watch. The Stainless steel bracelet offers a high level of wearing comfort and can be worn up to a maximum wrist circumference of 210 mm.
Specifications:
Name
Manufacturer series
Successo Automatic 44mm 5ATM